Post Świąteczny

 Parę dni temu do naszych serc znowu przyszedł Chrystus. W książkach i  komiksach wiele razy był poruszany temat Bożego Narodzenia, a dzisiaj postanowiłem pokazać wam parę przykładów tego jakże interesującego zdarzenia.

Tytuł: Opowieść Wigilijna
Twórca: Karol Dickens 
Pierwsze wydanie: 19 grudnia 1843 


Historia napisana przez Dickensa opowiada o starszym mężczyźnie, który był dość skąpy. Ebenezer Scrooge, bo tak ów człowiek się nazywał, nie przepadał zbytnio za świętami. Uważał ten dzień za zbędny, ponieważ musiał wtedy słuchać różnych tekstów typu „Wesołych Świąt”, co go strasznie irytowało. Po spotkaniu trzech duchów, a tak naprawdę tego ostatniego, mężczyzna postanowił się zmienić. Na początku podwyższył on pensję swojemu pracownikowi, ponieważ wiedział jaka przyszłość czeka małego synka tego człowieka. Nie chciał on doprowadzić do jego śmierci, więc wziął się w garść i zaczął mądrzej wykorzystywać pieniądze. Nieco później odwiedził on swojego siostrzeńca i spędził z nim święta, co młodemu dało dużo radości, a i starzec w końcu nie był sam...
Tytuł: The Walking Dead: Wiele Mil za nami 
Scenarzysta: Robert Kirkman
Rysownicy: Charlie Adlard, Cliff Rathburn 
Pierwsze wydanie: 24 listopada 2004
Wydawnictwo: Image Comics

Na początku chciałbym podkreślić, że jest to historia o ludziach żyjących w świecie pełnym żywych trupów. Każdy z nich prócz tego, że chcę przeżyć, chcę też żyć tak samo, jak wcześniej, mimo że nie jest to obecnie zbyt łatwe zadanie, to w drugim tomie jest takie fajne małe nawiązanie do świąt:

-Och, jeszcze jedno...Andrea liczyła dni, od kiedy wszystko trafił szlag. Jeśli się nie pomyliła...Jutro jest Boże Narodzenie.
-Nie mów nikomu! Słyszysz? Nie chcę, żeby ktokolwiek się dowiedział. Nie chcę tłumaczyć synowi, że oprócz tego tego całego gówna...na domiar złego jeszcze jeszcze święty mikołaj nie może go znaleźć. Po prostu w tym roku darujemy sobie święta, dobra? Nie chcę denerwować dzieci. 
-Dobra, rozumiem. 

Mimo tego, że jest to raczej wątek poboczny, który później zbytnio nie wpływa już na fabułę to i tak jest lekko kontrowersyjny. Główny bohater nakazuję darowania sobie odprawienia świąt w tym roku. Oczywiście ma on powód, żeby tak zadecydować. Jest on liderem i boi się on o swoich bliskich, którzy i tak mają już dużo na głowie. Nie chcę on też doprowadzić do tego, co wydarzyło się poprzednio, do tego, jak rozmawiali przy ognisku i trójka z nich zginęła.


Tytuł:Dziewczynka z zapałkami
Autor:Hans Christian Andersen
Pierwsze wydanie: Grudzień 1845
Hans Christian Andersen napisał bardzo wzruszającą historię. Główna bohaterka, czyli tytułowa dziewczynka z zapałkami, była sierotą, którą nie dawno straciła jeszcze swoją babcię. Bohaterka w dniu Bożego Narodzenia wędrowała głodna po ulicy, nie mają nic, za co mogłaby kupić jakieś pożywienie. Świąteczna atmosfera nie dała jej nic więcej, prócz tego, że następnego dnia znaleziona ją pod brukiem. Ona natomiast spożywała już posiłek ze swoją babcią w niebie...
Tytuł: Baśnie: Synowie Imperium
Scenarzysta: Bill Willingham
Rysownicy: Mark Buckingham, Steva Leialocha, Michel Allred. Andrew Pepoy
Pierwsze wydanie:6 Czerwca 2007

Na sam koniec postanowiłem dać wam coś nieco luźniejszego. Jest to jedna z moich ulubionych serii komiksowy. Jeden z zeszytów Baśni opowiada o świętach w świecie Baśniowców. Każdy z głównych bohaterów na swój własny sposób obchodzi Wigilię. Jaś próbuję wykraść listę niegrzecznych dzieci, na którą sam trafia. Biggby Wolf wraz z rodzinką organizuję święta i wycieczkę do Północnego Wiatru, który jest jego ojcem. Napisałbym coś więcej, ale powoli coś czuję, że trzeba kończyć...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Żywe Trupy: Najskrytsze pragnienia

Kulturalne Rozmowy#4 Jarek Kozielski

Zombie SS (seria)