Skok Millenium

 Od ponad połowy roku na mojej półce leżała dość ciekawa książka. Jednak podczas całych tych 6 miesięcy nie miałem czasu, żeby po nią sięgnąć. Podczas wakacji natomiast taki czas się znalazł, mimo to i tak dość długo ją czytałem, chociaż była naprawdę dobra. Nie będę podawał wam oczywiście danych statystycznych, ale mogę wam powiedzieć, że ta książka należy do starego kanonu Gwiezdnych Wojen. A skoro to już wiecie, przejdźmy do recenzji.


Tytuł:Skok Millenium
Autor: Timothey Zahn 
Wydawnictwo: Amber 

 Skok Milenium jest książką autorstwa  Timotheya Zhana z 2013 roku. Możliwe, że część z was zna tego pana, ale znając szczęście wiele osób które czyta mojego bloga może o nim słyszeć dopiero pierwszy raz. Autor tej książki jest twórcą dość wielu i dość ważnych książek z uniwersum Star Wars, wśród jego tytułów najbardziej znanym dziełem jest oczywiście Trylogia Throwna, której jak do tej pory nie miałem jeszcze okazji przeczytać. Wiem, jednak, że w Polsce ma ukazać się reedycja tej serii. Więc czas pokażę jak z tym Thrownem będzie

-Widzisz?-rzucił Han, wskazując wielkoluda-Żadnych problemów, po prostu musiał się wygadać. Chodź dowiedzmy się czy jest wolny.

 Akcja książki rozgrywa się niedługo po wydarzeniach mający miejsce w Nowej Nadziei. Mimo, że Solo w pewnym sensie jest bohaterem wisi nad nim nadal groźba utraty głowy z powodu długu jaki jest winny Jabbie . Na jego szczęście na Wukkarze pojawia się zleceniodawca dający mu zarobić dość sporą ilość kredytów, dzięki którym mógłby spłacić cały dług. Wie jednak, że nawet z pomocą Chewbaccie sam sobie nie poradzi. Nie zamierza jednak sprowadzać do siebie Calrisiana, ponieważ nieco wcześniej ostro się pokłócili. Pomijając jednak ten fakt, nasz przemytnik rozpoczyna kompletowanie ekipy i przygotowywanie planu do obrobienia Vilchora.

Głównymi bohaterami tej książki są oczywiście Han i cała jego ekipa. Przemytnika raczej nie muszę wam przedstawiać. Ale jakby ktoś go nie znał, to mogę na jego temat napisać jedno czy dwa zdania. Przed pojawieniem się w IV części Gwiezdnych Wojen nieźle zaciągnął się z kredytami u Jabby. Podczas lektury książki możemy natomiast zobaczyć jak to próbuję z tego wybrnąć, chociaż tego aż tak mocno nie widać. Inną dość ważną postacią jest natomiast Vilchor, to właśnie jego skarbiec próbują okraść nasi bohaterowie. Jakby nie patrzeć jest on nieźle zabezpieczony, więc szykuję się niezłe główkowanie wśród ekipy Hana. Prócz tej dwójki pojawia się jeszcze wiele dość innych ciekawych postaci taki chociażby jak bliźniaczki Tavia i Bink, mający zostać przywódcą- Dozer czy Winter mająca niegdyś kontakty z księżniczką Leią.

-Dokąd biegniemy?-wysapał
-Do środka-odpowiedział Lando. Przyklęknął na jedno kolano przy kapsule i obrócił właz w ich stronę.- To pancerny schron Hana.
-Ale ona jest jednoosobowa! 
-Będzie ciasno- zgodził się Land, kiedy właz stanął przed nimi otworem.- Jeżeli ci się nie podoba, zawsze możesz tu zostać. 
Zerba nie zawracał sobie głowy odpowiedzią 

 Polskie wydanie Amber moim zdaniem jest dość ciekawe. Na białej okładce widzimy trójkę bohaterów, których każdy prawilny fan sagi Star Wars powinien znać. A mianowicie: Han, Chewbacca oraz Lando. Nad nimi natomiast widnieję czerwony tytuł książki. Czcionka jak w każdej książce od tego wydawnictwa jest nie za duża i nie za mała, dzięki czemu czyta się bardzo wygodnie. Mimo, że Skok Milenium ma tyko lekko około 400 stron, to jest to nieco za dużo ponieważ momentami fabuła się dłuży. Oczywiście książka ma swoje mocne momenty, ale mogłaby być krótsze wtedy pewnie bym jej dość często nie przerywał, ale teraz na takie rzeczy jest już lekko za późno. Okładkowa cena książki to 40 złoty więc nie jest droga. A jak na tytuł tego autora, jest to cena moim zdaniem dość uczciwa.

Podsumowując
Plusy:
-Ciekawa fabuła
-Interesujące postacie
-Czekanie w napięciu na rozdanie nagrody
-Genialne zakończenie
-Nawiązanie do Indiany Jonesa

 Minusy
-Jeden wątek, który moim zdaniem wydał się nie potrzebny
-Denerwujący zleceniodawca
-Zbyt mało wzmianek pomiędzy Winter a Hanem o Księżniczce Lei

 Tak więc, jeżeli plusy was zachęcają, a minusy nie zniechęcają to gorąco polecam wam tą książkę, moja ocena tego tytułu to... 7/10

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Żywe Trupy: Najskrytsze pragnienia

Kulturalne Rozmowy#4 Jarek Kozielski

Zombie SS (seria)